< powrót

Co to jest futsal?

1 rok temu | 27.09.2022, 10:56 Co to jest futsal?

Czym jest futsal? Jak rozgrywa się mecze halowej piłki nożnej? Czym różni się od futbolu? Wejdź na naszą stronę i zobacz na czym polega ta gra sportowa

Czym jest futsal - co powinieneś o nim wiedzie

Futsal to dyscyplina sportu, która w Polsce obecna jest oficjalnie od 1989 roku. To właśnie wtedy przeprowadzono pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w hali i na boiskach otwartych wersji pięcioosobowej w five-a-side, jak ówcześnie nazywano futsal. Wcześniej jednak regularnie rozgrywano mecze o Mistrzostwa Polski w minipiłce w hali i na boiskach otwartych, z tą jednak różnicą, że drużyny składały się z sześciu osób. Mimo, że sport ten jest obecny w naszym kraju już od dawna, wciąż wiele osób nie słyszało nawet jego nazwy. Nawiasem mówiąc, termin ten pochodzi od portugalskiego futebol de salao i hiszpańskiego fútbol sala lub fútbol de salón, co w wolnym tłumaczeniu oznacza futbol halowy. Aby przybliżyć wszystkim sylwetkę tej gry, postanowiliśmy przedstawić wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące jej podstawowych zasad i przepisów. Dowiedz się zatem więcej na temat czym jest, na czym polega futsal i czy warto go trenować. Zapraszamy do lektury!

Poznaj naturę oraz historię tego sportu
W stolicy Urugwaju, Montevideo, w roku 1930 świat po raz pierwszy zyskał możliwość zobaczenia nowej, pięcioosobowej odmiany piłki nożnej. Za twórcę tego sportu, znanego wtedy jako fútbol sala, uznaje się Juana Carlosa Cerianiego. Przystosowana do możliwości fizycznych dzieci i młodzieży gra, początkowo rozgrywana była zarówno na hali jak i na mniejszym niż w przypadku klasycznej piłki nożnej, zewnętrznym placu gry. W mniej więcej tym samym okresie, w innym kraju Ameryki Południowej, a dokładniej w São Paulo w Brazylii, powstała zbliżona do urugwajskiej wersja footballu. Brazylijczycy rozgrywali swoje mecze na boiskach do koszykówki. Mini football szybko podbił serca mieszkańców tego pięknego kontynentu, dlatego w 1958 roku Brazylijska Konfederacja Sportu oficjalnie spisała zasady futebol de salão, czyli futbolu halowego. 13 lat później powołano do życia FIFUSA - Federación Internacional de Fútbol de Salón, czyli Międzynarodową Federację Futsalu. Dekadę później FIFUSA zorganizowała swoje pierwsze Mistrzostwa świata a w 1985 stworzyła oficjalną nazwę tej dyscypliny sportu, której używamy do dziś. 3 lata później futsal trafił pod zarządzanie organizacji FIFA (która dopisała grę halową do swoich kompetencji), do której należy po dziś dzień. W 1989 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Futsalu. Obecnie mistrzostwa te odbywają się regularnie, co cztery lata.

Ile czasu trwa mecz futsalu? Dowiedz się jaka jest długość spotkania

Mecz piłki halowej składa się z dwóch części, które dzieli jedna, maksymalnie piętnastominutowa przerwa. Każda połowa rozgrywki futsalu trwa 20 minut. Nie oznacza to jednak, że spotkanie kończy się po 55 minutach. Czas gry w piłkę halową liczony jest bowiem tylko wtedy, gdy piłka jest w grze. Może on zostać wydłużony w celu dokończenia rzutu karnego przez drużynę będącą przy piłce. Każdemu teamowi futsalu przysługuje minutowy czas dla drużyny przypadający na każdą połowę meczu. Musi on oczywiście zostać zatwierdzony przez sędziego. Aby tak się stało, drużyna zgłaszająca chęć tej króciutkiej przerwy, w momencie zgłaszania musi być akurat w posiadaniu piłki. Przepis ten zapobiega domagania się przerwy w celu przerwania akcji drużyny przeciwnej. W czasie trwania każdej połowy, efektywny czas gry może być przerywany. Dzieje się tak, gdy zażąda tego sędzia oraz w przypadku, gdy piłka o obwodzie 62-64 cm w całości przekroczy linię bramkową lub linię boczną (zarówno po ziemi jak i w powietrzu) albo uderzy w sufit.

Jak wygląda boisko do futsalu?

Sprawdź, jakie musi spełniać warunki pole gry
Wymiary boiska nie są określone bardzo szczegółowo. Uczestnictwo w zawodach międzynarodowych oznacza jednak konkretne granice placu gry. Jest to minimum 38 i maksimum 42 m długości oraz minimum 18 i maksimum 22 m szerokości. W przypadku rozgrywek o niższej niż międzynarodowa randze, plac gry musi mieć minimum 25 m i maksimum 42 m długości oraz minimum 15 m i maksimum 25 m szerokości. Długość linii bocznej musi być większa niż długość linii bramkowej, co oznacza, że pole gry w futsal nie może przybrać kształtu kwadratu. Pole karne wyznacza się poprzez zakreślenie łuków o promieniu 6 m z miejsc, w których znajdują się zewnętrzne krawędzie słupków. Łuki te łączą się pod kątem prostym z linią bramkową z jednej strony i linią równoległą do linii bramkowej (o długości 3,16 m) z drugiej strony. Punkt karny znajduje się w odległości 6 m od środka linii bramki. Co do drugiego punktu karnego, to wyznacza się go w odległości 10 m (czasami nawet większej) od środka linii bramki. Punkt karny musi być położony równo w stosunku do obu słupków bramki. Plac do piłki nożnej halowej posiada także pasy pola zmian. Są one długie na 5 m i leżą częściowo na polu gry. Służą one przeprowadzaniu zmian, natomiast w czasie akcji można korzystać z nich normalnie.

Ilu zawodników jest w drużynie halowej piłki nożnej? Jak wprowadza się zmiany?

Drużyna futsalu liczy pięciu członków. W tej liczbie zawodników znajduje się jeden bramkarz. Oficjalne zasady gry w futsal zezwalają na to, aby na ławce rezerwowych zasiadało dziewięciu zawodników. Co ciekawe, pozycja bramkarza nie jest tu stała, jak w przypadku klasycznego footballu. Może się on bowiem zamienić pozycją z innym, dowolnym graczem ze swojej drużyny. Wszelkie zmiany w drużynie, czyli zastępowanie piłkarzy zawodnikami rezerwowymi są nieograniczone. Oznacza to, że liczba zmian jest dowolna. Piłka nożna pięcioosobowa to jednak sport, w którym stosunkowo często możliwość wprowadzania zmian jest utrudniona. Dość łatwo wyklucza się bowiem zawodników z gry. Wykluczeni gracze nie mogą już wyjść na halę podczas tego meczu ani zająć miejsca na ławce rezerwowych. W momencie wykluczenia zawodnika z meczu, drużyna zmuszona jest do grania w pomniejszonym składzie przez 2 minuty lub do momentu straty bramki przez drużynę grającą w pomniejszonym składzie. Ta druga możliwość posiada jednak pewne ograniczenia. Jeśli drużyna po wykluczeniu jednego z członków gra w składzie o liczbie 4 a drużyna przeciwna w składzie o liczbie 5, wtedy drużyna o mniejszym składzie, po stracie bramki, może uzupełnić braki. Podobnie jak w przypadku, gdy 3 zawodników gra przeciwko 4 lub 5 graczom drużyny przeciwnej. Wtedy może uzupełnić braki o 1 osobę z ławki rezerwowych. W przypadku, kiedy obie drużyny grają w pomniejszonym o taką samą liczę zawodników składzie, mimo utraty bramki trzeba odczekać przepisowe 2 minuty.

Jak karane są faule w tej dyscyplinie sportowej?

Przeczytaj o przewinieniach gry w futsal
Zarówno rzuty karne jak i rzuty wolne oddawane są w futsalu znaczenie częściej niż podczas gry w piłkę nożną. M.in. dlatego, że w czasie trwania każdej z połów spotkania, pierwsze pięć fauli popełnionych przez jedną z drużyn, karane jest rzutem wolnym a każdy kolejny, przedłużonym rzutem karnym. Jest to zasada tak zwanych fauli akumulowanych. Oddający rzut wolny zawodnik z pola gry, ustawić się musi w punkcie przewinienia. Zawodnicy, którzy bronią bramki, mogą uformować formację obronną w postaci tak zwanego muru. Muszą jednak zachować odległość minimum 5 metrów od piłki. Istnieje więc możliwość zdobycia bramki bezpośrednio z rzutu wolnego, co kończy się zaliczeniem gola. W przypadku przedłużonego rzutu karnego, wykonywanego przez wskazanego zawodnika, o formacji obronnej nie ma jednak mowy. Wykonywany z odległości 10 metrów rzut oddaje się bezpośrednio na bramkę. Pomiędzy piłką a bramką nie ma muru, ponieważ znajdować się tam może jedynie bramkarz drużyny broniącej. Futsal to dyscyplina sportu, w której liczba różnorodnych przewinień jest stosunkowo długa. Ocena powagi konkretnych przekroczeń jest dość arbitralna, jednak mimo wszystko decyzje sędziów nie spotykają się z negatywnym odbiorem widzów i zawodników tak często, jak bywa to w przypadku footballu. Mimo znacznie większej dynamiki meczu futsalowego, decyzje sędziów nie są krytykowane ani przez uczestników ani przez publikę tak często i tak intensywnie jak w przypadku decyzji sędziów futbolowych. Za co więc można zostać ukaranym? Między innymi na przykład za wykonanie wślizgu w zawodnika drużyny przeciwnej, który przygotowuje się do wykonania akcji, oplucie go, zagranie piłki ręką oraz za przytrzymywanie przeciwnika szykującego się do zagrania. Za niesportowe zachowania, takie jak wspomniane oplucie przeciwnika, wyzywanie go, podżeganie do zaostrzenia konfliktu czy za planowany, agresywny atak na niego, karą jest opuszczenie boiska przez wykonującego te czynności zawodnika.

Jeśli interesujesz się futsalem lub grasz w piłkę nożną na hali, sprawdź ofertę sklepu sportowego Decathlon. Znajdziesz tam bogaty asortyment wszelkich niezbędnych rzeczy do futsalu - akcesoriów, odzieży czy butów.

Śledź na bieżąco ofertę i promocje i kupuj sprawdzone produkty w najlepszych cenach!