Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Najlepsze halówki - jak wybrać najlepsze buty do gry w futsal

1 rok temu | 27.09.2022, 11:26 Najlepsze halówki - jak wybrać najlepsze buty do gry w futsal

Lubisz grać futsal? Sprawdź jak wybrać najlepsze obuwie sportowe do gry w piłkę nożną na hali. Dowiedz się czym muszą cechować się buty do halówki!

Jak wybrać buty do futsalu, czyli na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze halówki


Wybór butów do gry w futsal wydaje się być stosunkowo łatwy. Odpowiednio dobrane
obuwie do halowej piłki nożnej powinno bowiem dawać użytkownikowi możliwość
swobodnego wykonywania szybkich i dynamicznych ruchów i zapewniać dobrą
przyczepność do podłoża. Brzmi prosto, prawda? W praktyce jest to jednak znacznie
trudniejsze. Jak w takim razie wybrać najlepsze halówki? Na co zwrócić uwagę przy ich
zakupie? Czym powinny charakteryzować się solidnie wykonane buty do futsalu?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.


Najlepsze halówki - podstawowe informacje o tym, jak wybrać odpowiednie buty na halę


Dzisiejsze sklepy sportowe, zarówno stacjonarne jak i internetowe, posiadają szeroką ofertę butów do halowej piłki nożnej. Nie wystarczy jednak kupić pierwszej z brzegu pary, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i odpowiedni komfort gry. Opieranie się na opiniach innych Klientów i Klientek również nie gwarantuje podjęcia korzystnej dla Ciebie decyzji. Naprawdę dobre halówki muszą spełniać szereg różnych wymagań. Amortyzacja, porządne czucie piłki, przyczepność i stabilizacja to parametry, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze butów sportowych do gry w piłkę na hali. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości halówki. Dlaczego? Między innymi dlatego, że są to buty niezwykle uniwersalne. Można wykonywać w nich wiele różnych ćwiczeń, dlatego często wybierane są w charakterze obuwia sportowego na zajęcia wychowania fizycznego w szkole. Świetnie sprawdzają się na przykład podczas gry w siatkówkę, piłkę ręczną a nawet w koszykówkę. Ponadto można w nich wykonywać proste ćwiczenia lekkoatletyczne. Między innymi z tego powodu, warto przyłożyć dużą wagę do wyboru odpowiedniej dla siebie pary halówek. Na rynku obuwia sportowego można znaleźć nieskończoną ilość różnorodnych modeli. Różni producenci stosują różnego rodzaju rozwiązania, część wykorzystuje przy projektowaniu swoich halówek nowoczesne technologie, część korzysta z tradycyjnych, szeroko znanych rozwiązań. Planując zakup najlepszych butów halowych, weź pod uwagę parametry, o
których napisaliśmy poniżej.


Dobre buty piłkarskie do gry na hali sportowej - jak powinna wyglądać cholewka


Cholewka jest jednym z pierwszych elementów obuwia, na który zwraca się uwagę podczas wybierania halówek. W pierwszej kolejności należy więc sprawdzić, z czego została ona wykonana, czyli jakiego materiału użyto do jej produkcji. Najbardziej polecana przez specjalistów jest skórzana cholewka. Jest ona niestety rozwiązaniem droższym niż opcja syntetyczna, jednak warto wybrać ją z kilku względów. Przede wszystkim buty skórzane najbardziej dopasowują się do kształtu stopy. Wykonana z naturalnej skóry cholewka zapewnia bardzo wysoki poziom czucia piłki, dzięki czemu gwarantuje nie tylko wysoki komfort, ale też lepszą celność. Jeśli jednak z jakiegoś powodu rozważasz zakup butów, które zostały wykonane z tworzyw sztucznych, weź pod uwagę poniższe uwagi. Jednym z  ważnych parametrów jest odpowiednia waga obuwia. Materiały syntetyczne są lżejsze od skóry naturalnej. Dla wielu sportowców może to stanowić zaletę. Podobnie jak fakt, że halówki z tworzyw sztucznych również zapewniają świetne czucie piłki. Nie ulegają one jednak rozbiciu i tym samym nie dopasowują się do stopy tak mocno jak modele skórzane. Kupując wariant syntetyczny, warto również zwrócić uwagę na to, jak leży na nodze. Jeśli nie będzie Ci w nich wygodnie, rozważ zakup specjalnej wkładki lub... innej pary, która będzie cechowała się lepszym dopasowaniem.


Najlepsze buty halowe - czym powinna się cechować podeszwa i wyściółka obuwia do futsalu

Równie ważne jak budowa zewnętrzna obuwia, jest także wnętrze buta. W jego skład
wchodzi zarówno podeszwa, która wpływa między innymi na przyczepność i amortyzację jak i wyściółka, od której zależy dobry przepływ powietrza. Podeszwa natomiast dzieli się na dwie części - środkową i zewnętrzną. Środkowa warstwa podeszwy odpowiada głównie za amortyzację. Wysokiej jakości halówki powinny być zaopatrzone w podeszwę zawierającą specjalną piankę. Jest to wygodny i wytrzymały materiał, który odpowiada za wysoki poziom sprężystości, dzięki czemu obuwie chroni także stawy użytkownika. Planując zakup butów halowych, weź to pod uwagę, ze nawierzchnia jest twarda. Zewnętrzna część podeszwy odpowiedzialna jest natomiast za odpowiednią przyczepność. Powinna być więc wykonana z wysokiej jakości materiałów. Gumowa podeszwa zewnętrzna zapewnia dużą przyczepność, nawet podczas bardzo dynamicznych ruchów. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomaga ograniczyć ryzyko kontuzji. W temacie wyściółki natomiast, należy wziąć pod uwagę czy zapewnia ona odpowiednią cyrkulacją powietrza. Skuteczny system służący odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz powinien być parametrem znaczącym w procesie zakupowym.


Jakie halówki wybrać dla dziecka - sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem


Jak wiadomo, halówki to specyficzne obuwie sportowe, stworzone między innymi do grania w piłkę nożną na hali. Wybierając model dziecięcy, tak jak w przypadku modeli dla dorosłych, należy zwrócić uwagę na wszystkie wymienione wyżej parametry. Dziecięce buty halowe, podobnie jak te dla mężczyzn i kobiet, powinny świetnie przylegać do stopy, dlatego ważny jest odpowiednio dobrany rozmiar. Obuwie powinno być w tym przypadku dopasowane na styk. Nie powinno się kupować rozmiaru na zapas, ponieważ może to skutkować kontuzją. Zbyt duży rozmiar zmniejsza bowiem stabilizację stopy. Dobre czucie piłki to podstawa komfortowej gry. Obuwie nie powinno być więc także zbyt ciasne. Będzie to generować ból przy każdym uderzeniu. Źle dopasowany rozmiar wywiera więc negatywny wpływ na kontrolę nad piłką.

W kwestii podeszew, młodzi piłkarze nie mogą zostawiać śladów na parkiecie. W związku z tym warto postawić na podeszwę w kolorze białym. Poza tym, należym przykładać wagę zarówno do podeszwy wewnętrznej jak i do cholewki a także sposobu mocowania. Na rynku dostępne jest obuwie sznurowane a także warianty zapinane na rzepy. Te drugie łatwiej się zakłada i zdejmuje, jednak znacznie gorzej trzymają one stopę. Kupując halówki dla dziecka, miej świadomość, że nie jest to produkt, który przetrwa.