Interesuje Cię gra w piłkę nożną? Zastanawiasz się jak wygląda halowa wersja tej dyscypliny sportu? Wejdź na naszą stronę i zobacz czym jest futsal!
Futsal to wspaniała, bardziej dynamiczna odmiana klasycznej piłki nożnej, której mecze rozgrywa się na hali. Ta znana w Polsce od lat osiemdziesiątych gra, wymaga świetnej koordynacji ruchowej, porządnej kondycji, dużej szybkości i umiejętności gry w zespole. Drużyna futsalu składa się z pięciu zawodników. W tej liczbie graczy znajduje się jeden bramkarz. Ponadto, w skład drużyny wchodzi także maksymalnie dziewięciu zawodników z ławki rezerwowych. Mimo, że halówka wywodzi się z tradycyjnego futbolu, zasady tych zespołowych gier sportowych znacznie różnią się od siebie. Poza liczbą zawodników, także czas trwania meczu jest znacznie inny niż w footballu. Spotkanie bowiem, składa się z dwóch połów, z których każda trwa 20 minut. Połowy dzieli maksymalnie piętnastominutowa przerwa. Czy mecz futsalu trwa zatem w najdłuższym przypadku zaledwie 55 minut? Nie, ponieważ liczony jest jedynie efektywny czas gry, czyli czas, w którym drużyna gra a nie tylko bierze udział w meczu. W tym czasie wystąpić mogą liczne przewinienia i faule, za które sędzia musi ukarać tego, kto je spowodował a także różnego rodzaju akcje, które dopuszcza regulamin organizatora spotkania. Sędzia dyktuje rzuty rożne, karne i wolne. To wszystko wpływa na długość spotkania. Gra w piłkę halową jest zdecydowanie bardziej energiczna od futbolu. Być może ze względu na mniejsze wymiary boiska, inną budowę bramek oraz inną wielkość futbolówki. Ta dyscyplina sportu to świetny sposób na budowanie imponującej formy fizycznej, wzmacnianie umiejętności tworzenia i wdrażania strategii rozgrywki a także kreowanie niezwykle ważnego poczucia jedności ze swoją drużyną. To cechy, które odgrywają istotną rolę nie tylko podczas gry na hali, ale także w życiu. Między innymi z tego powodu warto trenować futsal.
Jak w każdym innym sporcie, odpowiedni stan fizyczny i psychiczny stanowi niepodważalną podstawę do budowania formy ogólnej zawodnika. Futsal to gra, która wymaga świetnej kondycji fizycznej i regularnych treningów. Jest to dyscyplina, w której wydolność organizmu jest niezwykle ceniona, dlatego każdy trening rozpoczynają ćwiczenia aerobowe. Celem tego typu ćwiczeń jest zwiększenie pojemności płuc i podniesienie poziomu kondycji. Rywalizacja na boisku opiera się bowiem nie tylko o celność. Liczy się także świetna wydolność oraz duża siła mięśni nóg. Pobyt na boisku piłkarskim oznacza między innymi ciągłe bieganie, szybkie zrywy, nagłe sprinty, częste obroty i silne kopnięcia. Aby zwiększyć zwinność i szybkość oraz uzyskać lepszą kontrolę nad futbolówką, należy wykonywać skipy, podania, biegi z przeszkodami a także strzały. Regularne trenowanie pomagają doskonalić wspomniane umiejętności. Na stan psycho-fizyczny wpływa także odpowiednia dieta. Aby móc stawiać czoła rywalowi podczas turnieju na hali należy dbać o to, aby dostarczać ciału wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Organizm nie może bowiem ulec osłabieniu. Białko, węglowodany i tłuszcze, czyli zaplanowana dieta w formie lekkostrawnej to pożywienie najlepsze dla każdego sportowca. Legendarni piłkarze przykładają ogromną wagę do sposobu odżywiania się.
Bieganie po twardszej niż trawiasta nawierzchni, częste zrywy i nagłe hamowania a także wysokie tempo reakcji na podania wymagają odpowiedniego wyposażenia. Podstawą są dobrze dobrane buty, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża oraz zmniejszają ryzyko kontuzji a także przepuszczająca powietrze odzież termoaktywna. Wysokiej jakości odzież do futsalu - koszulki i spodenki, a w chłodniejsze dni także getry, oraz dobrze dopasowane obuwie pełnią niezwykle istotną rolę w futsalu. Oddawanie rzutu karnego w niewygodnych butach nie tylko zmniejsza szanse na zdobycie gola, ale też powoduje ból i zniechęca do dalszego angażowania się w grę. Komfortowe halówki pozwalają na zdobycie większej kontroli nad piłką i lepszą jakościowo rozgrywkę. Jeśli istnieje obawa kontuzji, należy także zaopatrzyć się w ochraniacze. W tym celu należy ustalić z trenerem i/lub fizjoterapeutą, jaki rodzaj tego zabezpieczenia jest najlepszy. Łatwo w tym przypadku popełnić błąd, który kosztować może zawodnika długie tygodnie rehabilitacji. Regularne wykonywanie ćwiczeń wydolnościowych i szybkościowych jest niesamowicie istotne, dlatego należy dbać o to, by nie opuścić tego typu spotkań.