Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Znane marki grają na hali. Futsal rośnie w siłę

4 miesiące temu | 31.01.2024, 19:13 Znane marki grają na hali. Futsal rośnie w siłę

W ostatnich latach coraz więcej legendarnych klubów piłkarskich decyduje się na wejście do Futsal Ekstraklasy. Takie marki jak Piast Gliwice czy Legia Warszawa stają się topowymi ekipa w halowej odmianie futbolu.

W Polsce w ostatnich latach Futsal Ekstraklasa zyskała na popularności. W sezonie 2022/2023 rozgrywki oglądało średnio ponad 200 tysięcy widzów, a transmisje meczów były dostępne w ogólnodostępnych kanałach telewizyjnych. To sprawiło, że coraz więcej klubów piłkarskich zaczęło interesować się futsalem.

Sportowe marki rozpoznawalne w całym kraju, które decydują się wystawić swoje ekipy w rozgrywkach Futsal Ekstraklasy, jest niezwykle korzystne dla całej dyscypliny. Kluby, które uruchamiają dodatkowe sekcje dysponują rozbudowanym marketingiem, kontaktami biznesowymi, mają przetarte szlaki wśród reklamodawców i mogą w ten sposób łatwiej rozwijać kolejne swoje projekty, jednocześnie zyskując nowych fanów. 

Trwający sezon 2023/2024 to równo trzydziesta edycja oficjalnej rywalizacji o Mistrzostwo Polski w ligowej formule. Od 1994 roku - kiedy zainaugurowano rozgrywki znanych piłkarskich marek nie brakowało. Obecnie jednak pod tym względem Futsal Ekstraklasa jest absolutnie wyjątkowa. 

Piast Gliwice

Tabele otwiera Piast Gliwice. To również aktualny brązowy medalista Mistrzostw Polski. Sekcja została powołana w 2016 roku. Jak podaje oficjalna strona klubu ekipa z Gliwic w pierwszym sezonie w Futsal Ekstraklasie występowała na licencji „Gliwickiego Towarzystwa Futsalu” - w poprzednim sezonie Nbit Gliwice, dlatego nie musiał zaczynać od najniższej klasy rozgrywkowej. 

Przez kolejne sezony zespół zajmował 5 lub 6 lokatę. Największy sukces w historii klubu miał miejsce w sezonie 2020/21, kiedy to drużyna zajęła pierwsze miejsce w tabeli, sięgając tym samym po tytuł Mistrza Polski. Drużna dwukrotnie zagrała w finale Pucharu Polski. Miało to miejsce w sezonach 2018/19 i 2020/21. 

Jak już wspomniano Piast, jest na dobrej drodze, żeby powtórzyć sukces z 2022 roku. Ma jedno oczko przewagi nad depczącym mu po piętach Rekordem Bielsko-Biała. 

Legia Warszawa - seryjni mistrzowie z Warszawy chcą podbić „halówkę”

Kolejne ekipy znane z trawiastych boisk to Widzew Łódz - plasujący sie na siódmej lokacie oraz ósma Legia Warszawa. W halowej odmianie futbolu to ekipy na dorobku, w tradycyjnej wielkie tuzy - odpowiednio 4- i 16-krotni Mistrzowie Polski. Na razie w Futsal Ekstraklasie są na pozycji premiowanej grą w fazie play-off, a ich przedstawiciele deklarują chęć walki o najwyższe laury. 

W strefie spadkowej futsalowej elity są kolejne marki zasłużone dla polskiego futbolu. 13. lokatę zajmuje Jagiellonia Białystok, a 14. - Ruch Chorzów. 

Dawniej Clearex, teraz Ruch. Czy w Chorzowie wrócą tłuste lata?

Warto podkreśli, że z ostatnia z wymienionych ekip pod szyldem „Ruch” występuje od 21 grudnia 2023 roku. Jak pisali na swojej stronie internetowej przedstawiciele tej organizacji to kolejny ważny  krok w integracji dwóch marek zasłużonych dla chorzowskiego sportu. Dawny Clearex to najbardziej bez wątpienia wielka historia polskiego futsalu. Od awansu w 1999 roku nieprzerwane - od 25 sezonów gra w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ma na swoim koncie 5 tytułów mistrzowskich, a po ostatni medal - brązowy zawodnicy z Chorzowa sięgnęli w 2019 roku. Czas na uporządkowanie sytuacji i powrót do walki o medale. Z wielką niebieską eRką na piłkarskich trykotach może być o to znacznie łatwiej. Niemniej aktualna sytuacja w tabeli pozostawia wiele do życzenia. Walka o utrzymanie może być kluczowa dla przyszłości tego utytułowanego klubu. 

Rozwój Fogo Futsal Ekstraklasy

FOGO Futsal Ekstraklasa to przykład dobrze rozwijającej się ligi, ze sponsorem tytularnym, transmisjami telewizyjnymi z dobrą oprawą i od tego sezonu również oficjalnym bukmacherem. Jest nim legalny polski bukmacher Superbet, który bardzo zaangażował się w tę dyscyplinę sportu i interakcję z kibicami, którzy to mogą korzystać ze specjalnych ofert i spróbować swoich sił w typowaniu.